Aquaplaning: o jaký jev se jedná?

Aquaplaning je jednou z nejobtížnějších a nejnebezpečnějších situací, které mohou řidiče při jízdě potkat. Na mokrém povrchu totiž můžete náhle úplně ztratit kontrolu nad vozem. Jak se tomu vyhnout?

 

Je neděle 22. července 2007. Na německém okruhu Nürburgring právě začíná Grand Prix Evropy formule 1. Dráha je suchá, ale už při rozjížděcím okruhu začíná pršet. Řidiči v rychlosti sjíždí, aby vyměnili pneumatiky, ale není to nic platné. Jen několik minut po startu závodu se v první zatáčce vytvoří kaluž. V tuto chvíli vyjíždí z dráhy šest řidičů, včetně budoucích mistrů světa Lewise Hamiltona a Jensona Buttona, kteří jsou známí svými dovednostmi při jízdě v dešti. Pět řidičů v této zatáčce opouští soutěž kvůli nárazu do zdi. Ředitel závodu po tomto incidentu vyvěšuje červenou vlajku a závod zastavuje.

 

Příčinou této situace byl aquaplaning – voda se dostala pod běhoun pneumatiky vozu a způsobila, že došlo ke ztrátě přilnavosti, takže řidiči mohli v zatáčce jet pouze rovně. Kromě toho ztratili veškerou schopnost brzdit a ovládat rychlost vozidla. Z řidičů se tak stali přihlížející pasažéři, kteří mohli jen čekat na blížící se havárii. Totéž se může stát každému řidiči na silnici. Proto se vyplatí vědět, jak se tomu vyhnout.

 

Vyberte si z nabídky pneumatik Premio - tu správnou pneumatiku pro Vaše jízdní podmínky..

Jak dochází k aquaplaningu?

 

Pneumatika přitlačovaná autem k asfaltu vytlačuje vodu nahromaděnou na silnici do všech stran. Část vody je vymrštěna dopředu a shromažďuje se tak před kolem. Vzniká tak tzv. vodní klín. Jedná se o vodní vlnu, která se snaží dostat pod pneumatiku a vypadá trochu jako klín na dveře. Drážky mezi žebry běhounu jsou navrženy tak, aby odváděly vodu pod kolem a pneumatika zůstávala po celou dobu v kontaktu s asfaltem.

 

S rostoucí rychlostí pohybu se kolo každou sekundu dostává do kontaktu se stále větší plochou vody na asfaltu. S rostoucím množstvím odhrnované vody se zvětšuje velikost vodního klínu. Pokud jsou drážky běhounu plné vody a nedokážou rozptýlit její větší množství zpod kol vozu, klín se dostane pod pneumatiku a oddělí ji od asfaltu. Tak vzniká jev zvaný aquaplaning – místo jízdy po asfaltu začíná auto doslova plout po silnici jako loď na hladině vody.

 

Aquaplaning: příčiny jeho vzniku

 

K aquaplaningu dochází především ze dvou důvodů:

 

  • Opotřebení pneumatik – nové pneumatiky mohou při rychlosti 80 km/h odvést zpod kol až 30 litrů vody za sekundu (zajímavé je, že takové množství vody by naplnilo běžnou vanu za méně než 5 sekund). S opotřebením běhounu tato hodnota neustále klesá a na konci životnosti je pneumatika schopna odvést pouze asi 15 litrů vody za sekundu. Při kritickém stavu běhounu může i ta nejmenší kaluž vody způsobit ztrátu přilnavosti pneumatiky, což je velmi nebezpečné pro všechny účastníky silničního provozu.
  • Rychlost – při zvyšování rychlosti za deště se zvyšuje množství vody, kterou musí pneumatiky odvést. S rostoucí rychlostí se před kolem začíná tvořit stále větší a větší vodní klín, který může být odváděn pouze běhounem.

 

Kromě toho je třeba připomenout některé méně závažné příčiny:

 

  • Tlak v pneumatikách – pouze správný tlak v pneumatikách a tlak doporučený výrobcem vozidla zajistí dobrý stav pneumatik. Podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky mohou zcela ztratit své vlastnosti, což výrazně zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.
  • Pohon – vozy s pohonem zadních kol se za deště řídí mnohem obtížněji než vozy s pohonem předních kol. Ideální je vůz s pohonem 4x4, ale oblíbené vozy s pohonem předních kol poskytují řidiči ve většině situací dostatečnou přilnavost.
  • Povrch – k aquaplaningu dochází nejčastěji na dlouhých, rovných a plochých asfaltových površích. Navzdory zdání byste měli být na rovné silnici za deště maximálně ostražití a opatrně ovládat plynový pedál. 

 

Jak se vyhnout aquaplaningu?

 

Nejprve je třeba poukázat na příznaky, které prozrazují, že začíná docházet k aquaplaningu.

 

  • Lehký volant – hlavním zdrojem odporu volantu za jízdy je tření, které vzniká při kontaktu pneumatik s asfaltem. Pokud je tento kontakt přerušovaný, můžete mít pocit, že k pohybu volantu je zapotřebí mnohem menší síly. Rozhodně se v tuto chvíli nesnažte řídit, jen srovnejte kola a pokud možno nechte vůz přirozeně ztratit rychlost.
  • Nepřirozeně vysoké otáčky motoru – pokud při zrychlování slyšíte, jak se otáčky motoru zvyšují, znamená to, že Vaše pneumatiky již nepřiléhají k vozovce. V takové situaci okamžitě sundejte nohu z plynu, protože boxující kola situaci jen zhorší.
  • Nesprávné údaje na tachometru – kola, která se volně otáčejí, způsobují nepřirozené skoky v údajích na tachometru. Je to proto, že vůz vypočítává rychlost na základě rychlosti otáčení kol.
  • Problémy se startem – to je častá situace řidičů, kteří se rozjíždějí na křižovatkách za deště. Pokud zrychlíte příliš prudce, ztratí pneumatika přilnavost, což způsobí nepříjemné poskakování vozu. Záchranou může být lehký plyn a rozjezd na 2. rychlostní stupeň.

 

Pokud se Vám podaří přilnavost obnovit, můžete pocítit náhlé trhnutí, když se vůz začne pohybovat po směru, který odpovídá nasměrování předních kol. Proto je velmi důležité v případě nouze sundat nohu z plynu, narovnat kola a nebrzdit prudce. Volně jedoucí vůz přirozeně sám zpomalí, překoná vodní klín a přilnavost pneumatik se obnoví.

 

O příznacích jsme se již zmínili, ale jak se před aquaplaningem chránit? Nejlepším způsobem, jak zabránit aquaplaningu, je udržovat pneumatiky v dobrém stavu a jezdit rychlostí odpovídající podmínkám. U letních pneumatik se předpokládá, že skutečným limitem je hloubka dezénu 3 mm a u zimních pneumatik 4 mm. To jsou mezní hodnoty – začátek období dešťů může být tím správným okamžikem pro výměnu pneumatik za nové. Při rozumné jízdě zajistí plný běhoun kontrolu za všech situací.

 

Pokud si nejste jisti a chcete si ověřit, zda je Vaše vozidlo správně připraveno na jízdu v dešti, můžete si domluvit návštěvu v místním servisu Premio. Kvalifikovaní odborníci zkontrolují důležité parametry a poradí vám, jak postupovat dále.

 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO