Automobilová klimatizace: historie, konstrukce, použití

Ačkoli je dnes klimatizace v autech prakticky standardní výbavou, ještě nedávno byla známkou luxusu. Zde je stručná historie automobilové klimatizace. Představíme také její konstrukci, uplatnění a využití.

 

Automobilová klimatizace je velmi pohodlné a praktické řešení, které umožňuje dosáhnout optimální teploty pro řidiče a cestující ve voze. V klimatických a povětrnostních podmínkách, které panují ve střední Evropě včetně Česka, se osvědčuje zejména v horkých dnech během letní sezóny. Také během vlhkých a teplých zim, které jsou v Česku stále častější, stejně jako na jaře a na podzim, se používá automobilová klimatizace. Díky povětrnostním podmínkám v našich zeměpisných šířkách je klimatizace v autě užitečná po celý rok.

 

Zveme vás na kontrolu klimatizace vašeho vozu.

Automobilová klimatizace se zrodila v USA

 

Historie klimatizace automobilů se začala psát ve Spojených státech. Její první prototypy byly vyvinuty v USA již ve 30. letech 20. století. V 50. letech  20. století však byla do automobilu instalována první plně funkční klimatizace. Jednalo se o Chrysler Imperial Airtemp z 50. let 20. století. Toto řešení se ukázalo být milníkem v historii amerického automobilismu a během deseti let byla téměř polovina automobilů ve Spojených státech vybavena klimatizací.

Automobilová klimatizace v Evropě

 

Historie automobilové klimatizace v Evropě začala mnohem později než v Americe. Klimatizační systémy se v Evropě rozšířily až v 90. letech 20. století. V současné době je však již přibližně 80 % modelů na evropském trhu standardně vybaveno klimatizačním systémem.

Konstrukce a fungování klimatizačního systému automobilu

 

Klimatizace v automobilu je poměrně jednoduchý systém a princip jejího fungování není příliš složitý. Z hlediska konstrukce se klimatizace automobilu trochu podobá systému chlazení motoru a vytápění kabiny. Rozdíl v tomto případě spočívá v přítomnosti kompresoru klimatizace a jeho funkci. Klimatizace v automobilu je uzavřený systém, který se skládá z několika součástí a rozvodů, pevných i pružných. Celý tento systém je rozdělen na vysokotlaké a nízkotlaké součásti.

 

Klimatizační systém automobilu se skládá z několika součástí, z nichž každá má přesně daný účel:

 

  • Kondenzátor – během provozu se vlivem plynného chladiva z kompresoru klimatizace zahřívá a teplo přijímá vzduch proudícím kolem něj při pohybu vozidla – chladivo se v kondenzátoru mění z plynného stavu na kapalný
  • Kompresor – zajišťuje cirkulaci chladiva v systému klimatizace – je poháněn řemenem motoru.
  • Expanzní ventil – snižuje tlak chladiva a zároveň mění chladicí kapalinu zpět z kapalného stavu na plynný – při expanzi dochází k výraznému poklesu teploty
  • Výparník – ochlazuje vzduch, teplo proudícího vzduchu se spotřebuje k vypařování kapalného chladiva
  • Odvlhčovač klimatizace – přestože je klimatizace v autě obvykle velmi utěsněná, vždy se do ní dostane trochu vlhkosti zvenčí – je to způsobeno mikropóry v hadicích a dalších součástech systému – odvlhčovač odstraňuje vlhkost z chladiva klimatizace.

 

V klimatizačním systému cirkuluje chladivo. Jeho činnost spočívá v ochlazování vzduchu, který vstupuje do kabiny vozu prostřednictvím ventilačního systému.

 

Níže je krok za krokem popsáno schéma fungování klimatizace v automobilu:

 

  1. Kompresor klimatizace nejprve stlačuje chladivo, které je v plynném stavu, a tím se zvyšuje jeho teplota a tlak.
  2. V kondenzátoru (obdoba chladiče v klimatizačním systému) se teplota chladiva snižuje a dochází k jeho kondenzaci. To je doprovázeno předáváním teploty do okolí.
  3. Chladivo pak proudí v kapalné formě potrubím do odvlhčovače, který obsahuje filtr odstraňující vlhkost a nečistoty ze systému.
  4. V expanzním ventilu pak dochází k expanzi chladiva do výparníku, což je doprovázeno poklesem tlaku a změnou jeho skupenství z kapalného na plynné. Tím se ochlazuje vzduch, který vstupuje do kabiny přes výparník. 

Jak používat klimatizaci v autě?

 

Správné používání klimatizace v autě je důležité pro zdraví řidiče a cestujících. Abyste si klimatizaci užili naplno a zároveň se nevystavili nepříjemnostem, jako je celkové nachlazení nebo nachlazení kloubů, je důležité dodržovat pravidla pro používání klimatizace v autě. Vstup velmi zahřáté osoby do silně ochlazeného interiéru může způsobit tepelný šok, což může vést k nachlazení.

 

Pokud je v interiéru vozu velké horko, je třeba vůz nejprve dobře vyvětrat otevřením oken. Poté se doporučuje postupně snižovat teplotu v kabině pomocí klimatizace. Optimální teplota pro řidiče je 19-21 stupňů Celsia. Důležité je také správně nastavit směr a sílu proudění vzduchu. Proud chladného vzduchu není vhodné nastavovat přímo na jakoukoli část těla. Nastavení foukače na sebe může způsobit nachlazení a bolestivé záněty svalů a kloubů. Vzduch je nejlépe směrovat na okna vozidla.

 

Správné používání klimatizace znamená také správnou péči. Protože se kabinový filtr časem zanáší nečistotami, měl by se pravidelně vyměňovat. Doporučuje se provádět servis klimatizačního systému každé 2–3 roky. Pokud není klimatizační systém pravidelně čištěn, mohou se v něm množit plísně, což může vést k alergickým reakcím a v některých případech dokonce k zápalu plic.

 

Klimatizace rozhodně usnadňuje cestování autem. Zejména v létě, kdy jsou teploty nejvyšší. Abyste se však vyhnuli nachlazení a dalším zdravotním problémům, je třeba používat klimatizaci v autě správným způsobem. Neměli byste také zapomínat na správný provoz klimatizačního systému, čištění a pravidelné kontroly.

 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO