Automobilová světla: typy a funkce

Jaké jsou typy světel v automobilu? Kdy použít dálková světla, potkávací světla, mlhová světla, obrysová světla? Co se vyplatí vědět o světlech? Jak je čistit?

 

Každý řidič by měl vědět, kdy má ve voze zapnout předepsané osvětlení. Pravidla pro jejich používání jsou velmi jednoduchá. Použití předepsaného osvětlení je však jedna věc a jejich údržba druhá. Velmi důležité je také pečovat o ně a řádně je čistit. 

 

Plně funkční světla - využijte servis světel vozu.

Typy a funkce světel v automobilu

 

Bez ohledu na to, jaký máte vůz, je k dispozici mnoho typů světel. Díky nim je jízda bezpečná jak pro nás, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Jaká existují světla?

 

  • Potkávací světla (bílá) - světla automobilu, nazývaná také „tlumená“ světla, jsou určena k osvětlení silnice před naším vozem. Podle zákona, který platí téměř v celé severní a střední Evropě, je nutné je zapínat od soumraku do svítání (přepínatelně s dálkovými světly). Používáme je ve dne, po setmění a v případě srážek nebo dokonce mlhy.
  • Světla pro denní svícení (bílá) - používají se přepínatelně s potkávacími světly, rovněž se používají od soumraku do úsvitu, za dobré viditelnosti a dobrých povětrnostních podmínek.
  • Dálková světla (bílá) - nejlépe fungují v noci. Říká se jim dálková světla, protože osvětlují silnici na velkou vzdálenost před vaším vozem. Jejich použití se doporučuje od soumraku do úsvitu na méně osvětlených silnicích. Jen nezapomeňte neoslňovat ostatní účastníky silničního provozu. Když se v protisměru objeví vozidlo, přepneme je na potkávací světla.
  • Mlhová světla (bílá nebo žlutá přídavná přední světla, červená zadní světla) - tento typ světel se nachází na přední i zadní části vozidla. Jejich funkcí není pouze osvětlovat silnici před vozidlem. Díky nim je naše vozidlo pro ostatní řidiče lépe viditelné. Mlhová světla se používají v době, kdy je viditelnost na silnici omezená kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.
  • Směrová světla (žlutá) - signalizují změnu směru jízdy vozidla nebo změnu jízdního pruhu. Jsou umístěna na přední, zadní a boční straně vozidla. Používejte je k informování ostatních účastníků silničního provozu o svých záměrech (změna jízdního pruhu, směru jízdy). Vypněte je ihned po ukončení manévru.
  • Brzdová světla ((červená) - signalizují, že vozidlo brzdí. Jsou umístěna vzadu a zapínají se automaticky při sešlápnutí pedálu brzdy.
  • Obrysové svítilny (bílá) - osvětlují přední a zadní část vozidla při stání. Používají se v podmínkách špatné viditelnosti na silnici. Pokud nemáte výstražná světla, můžete jako alternativu použít obrysové svítilny.
  • Výstražná světla ((žlutá) - používají se v nouzových situacích (např. poškození vozidla, nehoda) nebo při nouzovém zastavení. Zapnutí těchto světel ve vozidle se rovná současnému zapnutí všech směrových světel. Pokud nemáte ve voze výstražná světla, můžete místo nich použít obrysová světla.
  • Odrazky (přední bílé, zadní červené, boční žluté) - tento typ světel je určen k tomu, aby bylo vozidlo viditelné, když je v noci osvětleno jiným vozidlem. Jsou umístěny vpředu, vzadu a po bocích vozidla. Odrazová světla automobilu by měla být v noci viditelná minimálně na vzdálenost 150 metrů, pokud na naše vozidlo svítí jiná světla.

Jak se starat o světla v automobilu?

 

Jak se starat o světla svého vozu? Především nezapomeňte čistit špinavé kryty světel vodou a měkkým hadříkem. Ten zabrání poškrábání choulostivého povrchu. Je dobré, pokud je možné je odšroubovat a vyčistit i zevnitř. V opačném případě je lepší požádat o odbornou pomoc v místním servisu Premio.

 

Kryty světlometů časem zmatní. To znamená, že ztrácejí svou průhlednost. K jejich čištění je nejlepší použít lešticí pastu.

 

Činnosti spojené s čištěním světlometů se obvykle provádí při mytí vozu na čerpací stanici nebo v garáži. Bohužel ne každý si uvědomuje, že někdy i hodinová jízda může vést k velkému znečištění světel. To je dobře vidět v létě, kdy jsou plastové kryty znečištěna hmyzem. Časté a dlouhé jízdy navíc zvyšují pravděpodobnost poškození plastových krytů světel kameny. Na co ještě nezapomenout?

 

Když se rozhodujete o nákupu žárovek do svého vozu:

 

  • Používejte značkové výrobky.
  • Zvolte správné napětí žárovky pro váš systém.
  • Kupujte pouze žárovky s homologací.

 

Nikdy nekupujte levné (ale více svítící) žárovky bez homologace. Při nesprávném napětí se navíc výrazně sníží životnost žárovek ve vašem autě. Aby vám vydržely déle, můžete:

 

  • Nainstalovat stabilizátor napětí.
  • Před vypnutím motoru vypnout světla.
  • Zapnout světla po několika sekundách po nastartování motoru.

 

Jak pečovat o světla automobilu - následující tipy stojí za zapamatování:

 

  • Pravidelně čistěte světla v automobilu.
  • V autě mějte náhradní žárovky.
  • Vypálené žárovky vyměňujte pouze v párech.
  • Používejte žárovky od stejného výrobce se stejným výkonem.
  • Mějte s sebou tekutinu na čištění skla a měkké hadříky.

 

Kromě čištění světel ve vozidle je důležité také jejich správné nastavení. Je to velmi důležité, protože pouze správně nastavená světla mohou být plně využita. Neměla by svítit příliš nízko (menší dosah světla = menší viditelnost) nebo příliš vysoko (oslňování ostatních účastníků silničního provozu).

 

Je třeba mít na paměti, že výška světlometů se mění, když je vůz více zatížen (odjezd celé rodiny, více zavazadel). Pak se vyplatí použít regulaci výšky světlometů ve voze, kterou je třeba seřídit na diagnostické stanici.

 

Světla v autě umožňují bezpečnou jízdu, ale nesmíme zapomenout se o ně starat. Důležitá je samozřejmě nejen čistota, ale také jejich efektivní provoz. Vyplatí se pravidelně kontrolovat, zda fungují, jak mají, a zda jsou správně nastavena. Například v servisech Premio vám odborníci nejen vymění přepálenou žárovku, ale také zkontrolují světla ve vašem voze. Nastavení světel ve vozidle se vyplatí kontrolovat i několikrát ročně.

 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO