Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Přeprava zvířat v automobilu: jak přepravovat psa nebo kočku?

Dovolená s vaším mazlíčkem, návštěva veterináře nebo premiéra na výstavě? Ať už je důvod vaší cesty jakýkoli, pokud převážíte psa nebo kočku v autě, měli byste znát několik pravidel pro přepravu zvířat – pro vaši vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho milovaného zvířecího mazlíčka.

 

Cestování autem se může zdát jako každodenní banální záležitost – a pro většinu z nás tomu tak je – pro domácí zvířata je však taková cesta poměrně výzvou. Je to stresující situace, která způsobuje nepohodlí. Proto při přípravě na takovou cestu zvažte jak bezpečnostní aspekty (řidič, cestující a zvíře), tak pohodlí vašeho domácího mazlíčka. Níže vysvětlujeme, jak přepravovat domácí mazlíčky.

Přeprava zvířete na volno

 

Toto je nápad, který byste měli brzy pustit z hlavy. Vzdejte to – je to nebezpečné! Skutečnost, že je váš domácí mazlíček klidné zvíře nebo že již cestoval autem a nezpůsobil žádné problémy, není omluvou. Proč?

 
  • Nemůžete předvídat každé chování vašeho domácího mazlíčka. Psa, který klidně sedí na zadním sedadle, nebo kočku, která podřimuje na klíně spolujezdce, může vyděsit zvuk, náhlý manévr nebo dokonce zájem o objekt za oknem. Představte si, co by se mohlo stát, kdyby se pes náhle zvedl a zaclonil výhled skrz zadní okno nebo kdyby vyděšená kočka skočila řidiči na hlavu.
  •  Přeprava zvířat bez zajištění je v rozporu se zákonem. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. to sice výslovně nedefinuje, ale v § 52 tohoto souboru předpisů se říká, že při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Přeprava zvířete na volno představuje takové nebezpečí
    Kromě tohoto obecného konstatování se zde uplatní i ostatní ustanovení § 52 zákona, které upravují bezpečnou přepravu nákladu a mimo jiné stanoví, že předměty musí být ve vozidle umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.
  • Přeprava zvířete bez zajištění představuje nebezpečí i pro samotné zvíře, které může být vážně zraněno i při prudkém zabrzdění, natož při nehodě.

Jak přepravovat psa nebo kočku?

 

Jak přepravovat psa malého nebo středního plemene

 

Jak tedy přepravovat zvířata, aby byla v autě v bezpečí a necítila se během cesty nepříjemně? Hodně záleží na velikosti vašeho čtyřnohého mazlíčka. Malí a středně velcí psi by měli být přepravováni na zadním sedadle, zajištěni tak, aby se nemohli pohybovat, ale bez nepříjemného omezení. Zvíře může být zajištěno speciálními bezpečnostními pásy nebo umístěno v přepravce. Přepravka musí být zajištěna tak, aby se při prudkém brzdění neposunula. Přepravku neumísťujte mezi sedadla, protože by mohlo dojít k jejímu rozdrcení při nehodě!

 

Bezpečnostní pásy pro psy mají podobu postrojů, které jsou zakončeny koncovkou pro připnutí k přezce bezpečnostního pásu nebo k jeho upevnění. Nezapomeňte vybírat pásy z odolné, ale zároveň měkké tkaniny, aby nedošlo k odření kůže zvířete. Řešením pro štěňata je speciální krátké vodítko do vozu, které zabrání pohybu psa na sedadle.

 

Pokud se rozhodnete pro tento způsob přepravy, měli byste přepravku pro psa zajistit pásy. Může se jednat o plastovou přepravku nebo tašku, případně o autosedačku pro psa, která má podobu pelíšku s bezpečnostními popruhy pro zajištění psa a samostatnými pásy pro zajištění sedačky. Na rozdíl od klasických přepravek nemá sedačka horní uzávěr.

 

Jak přepravovat psa velkého plemene?

 

Velcí psi by měli být přepravováni ve vhodné přepravce v zavazadlovém prostoru auta, ale pouze v autech, jejichž zavazadlový prostor je spojen s kabinou. Je to především proto, aby byl umožněn přístup čerstvého vzduchu, což by v zavazadlovém prostoru osobního vozu typu sedan nebylo možné. Jedná se o řešení pro vozy kombi, dodávky, SUW atp.

 

Ideálním řešením je zakoupit přepravku do auta, která odpovídá velikosti zavazadlového oddílu a samozřejmě i velikosti psa. Často jsou vybaveny měkkým polštářem a poskytují psovi vlastní, pohodlný a bezpečný prostor po celou dobu cesty.

 

Při výběru přepravky věnujte pozornost několika důležitým aspektům:

 

  • Nouzový východ – obvykle se jedná o odnímatelnou zadní stěnu, která umožňuje vyjmout psa z klece, pokud by v případě nehody nebyl možný přístup do přepravky.
  • Snadná montáž.
  • Doplňkové příslušenství, např. příčka pro přepravu dvou menších psů.
  • Ochrana proti slunci, aby se váš pes nepřehřál.
  • Gumová ochrana na vnější straně přepravky zabraňující hluku (bouchání dveřmi, drnčení při jízdě).

 

Nezapomeňte, že nákup bezpečné a vhodné přepravky je důležitým, ale není jediným faktorem. Jak přepravovat psa bez zbytečného stresu? Než se vydáte na dlouhou cestu, zvykněte svého psa na přepravku! Začněte ho povzbuzovat, aby šel dovnitř a zůstal uvnitř s otevřenými dveřmi. Jakmile si pes zvykne, můžete ho nechávat určitý čas v uzavřené přepravce a postupně prodlužovat dobu strávenou uvnitř. Další etapa je krátká projížďka. Nezapomeňte svého psa odměňovat za další úspěšné kroky! Přepravku nikdy nepoužívejte k trestání psa – musí vyvolávat pouze pozitivní asociace.

 

Nedávejte psovi bezprostředně před cestou velké množství jídla nebo vody. Během jízdy se snažte jet plynule, bez prudkého zrychlování a brzdění. Nezapomeňte svého psa chránit před sluncem, ale nepřehánějte to – nesměrujte proud vzduchu přímo na psího pasažéra.

 

Při jízdě autem by pes neměl vystrkovat hlavu z okénka – mohl by být sražen jiným autem nebo dokonce vypadnout. A nezapomeňte na přestávky – váš pes si také potřebuje protáhnout kosti! Optimální je zastavovat každé dvě hodiny. Pak by se měl pes trochu proběhnout, uspokojit své fyziologické potřeby a napít se vody.

 

Zejména u psů přepravovaných přímo na zadním sedadle se vyplatí zakoupit speciální podložku, která sedadlo ochrání před znečištěním. I když váš pes vykonává svou potřebu pouze na odpočívadlech, ochráníte tím čalounění před chlupy.

 

Jak přepravovat kočku?

 

A jak přepravovat zvířata, která jsou od přírody „konzervativní“ a nerada mění své prostředí – tedy kočky? Nejbezpečnější způsob, jak přepravit kočku, je umístit ji do přepravky. Nejenže ochrání zvíře před možným zraněním při náhlém manévru a řidiče před kočkou na hlavě nebo rameni, ale také mu poskytne bezpečný prostor.

 

Jak tedy přepravovat kočku – zejména tu, která se v autě necítí jistě a nemá ráda „revoluce“ typu jízda automobilem. Váš domácí mazlíček jistě ocení uzavřený prostor, který pro něj připravíte. Aby se snížila úroveň stresu vašeho domácího mazlíčka, je samozřejmě nutné, aby se před cestou s přepravkou seznámil. Nejlepší metodou je umístit kontejner (s odstraněnými dvířky) někde v domě – včlenit ho do každodenního prostředí kočky. Kočka si označí přepravku líčky jako „svou“, možná v ní dokonce začne i spát. Po nějaké době ji zvykněte na přenášení v kontejneru se zavřenými dvířky. Zároveň byste měli kočku zvyknout na nošení postroje – kočičí přepravky mají často uvnitř přídavnou karabinu, kterou se kočka připne k postroji. Nezapomeňte s těmito přípravami začít co nejdříve – také proto, aby si kočka nespojovala přepravku pouze s návštěvou veterináře.

 

Jak přepravovat kočku, která je naopak vnímavá a zvědavá na všechno co se děje kolem? Druhým způsobem přepravy kočky je připoutání zvířete speciálními automobilovými postroji k zámku bezpečnostního pásu. Postroje do auta se liší od standardních postrojů na venčení tím, že mají široký, měkký pás podél hrudní kosti zvířete. To zmírní škubání. Postroj dává kočce uvnitř vozu větší volnost než přepravka a zároveň zajišťuje bezpečnost řidiče, cestujících i zvířete. Je to však řešení určené pro kočky, které jsou zvyklé cestovat autem. Plachá, nejistá a bojácná zvířata se cítí lépe v uzavřeném prostoru.

 

Nejpraktičtější pro přepravu koček jsou plastové přepravky, které jsou odolné a snadno se čistí. Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak kočku přepravovat zcela bez stresu, ale před cestou vybavte přepravku oblíbenou dekou vašeho mazlíčka; můžete také použít náhrady kočičích feromonů ve spreji, abyste snížili úroveň stresu z neznámé situace.

 

Nedávejte kočce jídlo bezprostředně před cestou. Stejně jako u psa, i u kočky na dlouhé cestě dělejte zastávky, kde se může napít vody, protáhnout si kosti (měla by být zvyklá chodit na vodítku), v případě potřeby se trochu najíst a uspokojit své fyziologické potřeby. Nezapomeňte si s sebou vzít malou misku na stelivo (jako cestovní misky se skvěle hodí kartonové eko toalety, které po příchodu domů jednoduše zlikvidujete) a nějaké stelivo.

 

To jsou nejdůležitější pravidla pro přepravu zvířat. Bezpečnost je nejdůležitější, ale nezapomínejte na pohodlí vašeho mazlíčka – je rovnocenným spolucestujícím! Nechte ho cestovat v přepravce, kterou dobře zná, ve správné teplotě, chráněné před sluncem a v kontaktu s vámi často (stačí, když uslyší váš hlas). To je ten nejlepší způsob, jak zajistit, aby si váš domácí mazlíček zamiloval společné cestování!