Jak dlouho se má nabíjet baterie?

Vybitá baterie znemožňuje nastartování motoru automobilu. Důležité je, že k tomu může docházet stejně často v létě i v zimě. Proto je vhodné baterii v případě potřeby dobíjet. Jak dlouho se nabíjí autobaterie? Čím a jak to udělat?

 

Každé auto se spalovacím motorem (benzínovým i naftovým) má dva zdroje energie. Když motor neběží, je autobaterie zdrojem energie pro celý systém vozu. Jeho nejdůležitější funkcí je dodávat startéru dostatek proudu pro nastartování motoru automobilu. Kromě toho baterie napájí všechna zařízení, která vyžadují udržování napájení (např. řídicí jednotku motoru nebo komfortní počítač), centrální zamykání a autoalarm.

 

Baterie podléhá samovybíjení, což je přirozený proces. V horkém počasí se samovybíjení zrychluje. V zimě naopak baterie ztrácí účinnost. Při startování motoru ztrácí baterie při napájení startéru velké množství proudu. Jak tento proud doplnit? Baterie se při jízdě autem nabíjí z alternátoru. Pokud však řidič jezdí jen na krátké vzdálenosti (nebo je ve voze nevhodný alternátor či baterie), není alternátor schopen baterii nabít.

 

Neustálé nedostatečné nabíjení autobaterie výrazně zkracuje její životnost. Hluboké vybití může vést k úplnému zničení baterie.

V moderních automobilech, které mají velmi sofistikované elektronické vybavení, je slabě nabitá baterie zdrojem řady technických problémů. Na obrazovce palubního počítače se mohou například zobrazovat chyby týkající se problémů se systémem SRS (airbagy atd.).

 

Proto je dobré čas od času autobaterii nabít. To rozhodně prodlouží její životnost a umožní bezproblémové používání vašeho vozu. 

 

Pečujte o svou baterii a obraťte se na odborníky Premio.

Jak dlouho se má baterie nabíjet?

 

Jak se nabíjí autobaterie? Před nabíjením řádně připojte autobaterii k nabíječce.

 

  • Zvláštní pozornost věnujte správnému připojení svorek. Mínus na baterii na minusový pól nabíječky. Kladný pól baterie k plusovému pólu nabíječky. Nesprávně připojené svorky mohou způsobit výbuch baterie.
  • Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je únik nebezpečných výparů při nabíjení baterie. Tyto výpary jsou nezdravé a výbušné. Proto byste neměli nabíjet baterii v kuchyni nebo v blízkosti sporáku. Během nabíjení baterie byste samozřejmě neměli kouřit ani se přibližovat ke zdroji ohně.
  • Baterie přinesené domů během chladné zimy by měly stát několik hodin v teplé místnosti. Teprve potom můžete začít baterii nabíjet, protože elektrolyt získá správnou chemickou účinnost. A to se podaří pouze při pokojové teplotě.

 

Jak dlouho se nabíjí autobaterie? To závisí na několika faktorech. V první řadě je to výkon nabíječky, kapacita baterie a míra jejího vybití. 

Jak dlouho nabíjet silně vybitou autobaterii?

 

Pokud nabíjíte baterii pomocí nabíječky s regulací proudu, měla by se velká baterie (65-70 Ah) nabít na plnou kapacitu za 10 hodin při nabíjení 8,5 A. Věnujte pozornost indikátoru nabíjení na nabíječce. Akumulátor se nesmí přebít. Přebití může způsobit rozpad aktivní hmoty a úplné poškození baterie.

 

Nabíjení baterie nižším napětím, například 4 A, celý proces prodlouží. Nabíjení vysokokapacitní baterie může trvat až 20 hodin. Nabíjení proudem s nižším napětím je však bezpečnější. A nemá žádné negativní účinky na baterii.

 

Lze použít jednoduchý převodní poměr. Baterie by se měla nabíjet proudem o intenzitě, která má hodnotu 1/10 její kapacity. Oblíbená baterie s kapacitou 45 Ah by se tedy měla nabíjet proudem 4 A. Jak dlouho nabíjet autobaterii v takové situaci? Nabíjení by nemělo trvat déle než 10 hodin. Připomínáme, že je třeba sledovat indikátor na nabíječce (usměrňovači).

 

Stále oblíbenější jsou mikroprocesorové nabíječky. Taková nabíječka nemá regulaci intenzity proudu. Sama si zvolí vhodný proud. Stačí sledovat indikátor, který ukazuje stupeň nabití baterie. Baterie se nesmí přebít. 

Čím nabíjet baterii nebo auto?

 

Nejlepší pro tento účel je mikroprocesorová nabíječka. Zejména v případě moderních baterií EFB (pro auta jezdící ve městě na krátké vzdálenosti, pro vozy se systémem start – stop a moderní, dobře vybavené vozy) a AGM (pro vozy se systémem start – stop). Mikroprocesorová nabíječka je bezpečná i pro drahé a moderní baterie. Příliš vysoké nebo příliš nízké nabíjecí napětí může být vražedné pro bezúdržbové baterie AGM a EFB. Může vést k poškození a výbuchu.

 

Je třeba mít na paměti ještě jednu věc. V prémiových vozech a v mnoha moderních automobilech není možné autobaterii vyjmout. Nabíjení by se proto mělo provádět s baterií nainstalovanou ve vozidle. 

Správné nabíjení baterie

 

Pokud nevíte, jak dlouho nabíjet autobaterii, jak připojit nabíječku (usměrňovač), jakou nabíječku zvolit – obraťte se na specialisty sítě Premio. Zejména pokud máte auto s pokročilou výbavou a elektronikou.

 

Pokud se však rozhodnete provést nabíjení sami, je třeba mít na paměti několik pravidel:

 

  • Vyberte si moderní mikroprocesorovou nabíječku.
  • Připojte baterii správným způsobem a věnujte pozornost svorkám.
  • Počkejte, až baterie přinesená v zimě dosáhne pokojové teploty.
  • Umístěte baterii na dobře větraném místě.
  • Kontrolujte indikátor nabíječky – baterii nepřebíjejte.
  • Poškozené baterie, z nichž vytéká elektrolyt, které netěsní, jsou rezavé nebo špinavé, nejsou vhodné k nabíjení. 

 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO