Cestování vlastním autem na dovolenou přináší nejen zajímavé dobrodružství, ale také pocit nezávislosti. Když vyrážíme na dovolenou nebo na prázdniny vlastním autem, můžeme si s sebou vzít vše, co chceme. Navíc se nemusíme přizpůsobovat žádnému časovému rámci.
Dlouhá cesta autem vyžaduje řádnou přípravu. Při plánování cesty autem na dovolenou nezapomínejte ani na bezpečnost svou i svých spolucestujících. Poradíme vám, jak se připravit na cestu autem na dovolenou nebo prázdniny, abyste bezpečně dorazili do cíle a mohli si užít volný čas.
Na cestu autem se řádně připravte - ujistěte se, že je vaše vozidlo plně funkční.
Je velmi důležité, abyste co nejčastěji kontrolovali technický stav vozidla. Je to samozřejmě nejen z důvodu bezpečnosti, ale můžete tím také rychleji odhalit případné závady. A díky tomu i v mnoha případech ušetřit na jejich opravě. Před odjezdem na dovolenou se vyplatí provést důkladnější prohlídku vozu. Dlouhá cesta autem může být dobrou záminkou. Navíc musíte myslet na vlastní bezpečnost a bezpečnost spolucestujících a ostatních účastníků silničního provozu.
Když se chystáte na dovolenou autem, měli byste nejprve zkontrolovat stav vašeho vozu, tj. provést jeho prohlídku. Co všechno byste měli zkontrolovat:
Výše uvedené si můžete zkontrolovat sami. Než se však vydáte na dlouhou cestu, měli byste také zkontrolovat celkový technický stav vozu. O tom, že dlouhá cesta autem je spojena se zvýšenou intenzitou používání vozidla, není třeba nikoho přesvědčovat. Pokud některé komponenty nebo systémy nefungují správně, může cestování autem na dlouhé vzdálenosti skončit poškozením vozu, nebo dokonce srážkou či nehodou.
Technický stav vozidla si můžete zkontrolovat sami. Můžete ale něco nedopatřením přehlédnout a to může být i riskantní. Mnohem lepší je svěřit kontrolu technického stavu vozidla profesionálům. Můžete jednoduše navštívit místní servis Premio. Během návštěvy je vhodné informovat personál o charakteru vaší cesty, jak daleko a kam se chystáte (například při jízdě v horách se brzdové destičky opotřebovávají rychleji). V rámci prohlídky vozu zaměstnanci servisu zkontrolují nejen stav provozních kapalin a oleje, ale mohou zkontrolovat také:
Při plánování cesty byste také měli mít na paměti, že cestování autem s plným počtem cestujících a se zavazadly vypadá úplně jinak než každodenní jízda po městě. Vůz zvýší svou hmotnost, což způsobí, že se chová zcela jinak než při běžné jízdě. Především:
Při přípravě na dalekou cestu autem se spolucestujícími a zavazadly bychom měli věnovat pozornost také největší přípustné hmotnosti, která charakterizuje každé vozidlo. Přetížené auto je náchylnější k poruchám, zejména jeho pneumatiky se opotřebovávají mnohem rychleji.
Největší přípustná hmotnost (NPH) je celková hmotnost vozidla (nebo jízdní soupravy) v klidu, připraveného k jízdě, včetně hmotnosti nákladu, která je prohlášena za přípustnou orgány země, kde je vozidlo registrováno. V České republice se jedná o nejvyšší hmotnost vozidla naloženého cestujícími a nákladem, která je povolena k jízdě po silnici.
Pozornost byste měli věnovat také uspořádání zavazadel ve voze. Zavazadla by měla být umístněna rovnoměrně a symetricky. Pokud je jedna strana vozidla těžší, může změna jízdního pruhu způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem, smyk a následnou nehodu. Zavazadla by také měla být řádně upevněna, aby se během jízdy a manévrování neposouvala a nezpůsobovala změnu těžiště. To by mohlo mít za následek neočekávanou změnu směru při náhlém manévru. Zavazadla nesmí bránit v řízení vozidla ani zakrývat světla, registrační značku nebo směrové svítilny.
Dlouhá cesta je také spojena s možností výskytu různých povětrnostních podmínek na silnici a značnou fyzickou zátěží řidiče. Proto bychom si měli před cestou na dovolenou autem, zejména před trasami dlouhými několik set nebo tisíc kilometrů, odpočinout a dobře se na to vyspat. Předpokládá se, že nevyspalý řidič je na silnici stejně nebezpečný jako řidič pod vlivem alkoholu. Nedostatek spánku snižuje schopnost správně reagovat a vytváří riziko usnutí za volantem. Neměli bychom také zapomínat na plánování odpočinku od řízení. Vždy je lepší jet o něco pomaleji, opatrněji a dorazit do cíle později, ale bez nepříjemných situací na silnici a zbytečného stresu a užít si tak plně dovolenou.
Před dlouhou a dalekou cestou byste se také měli ujistit, že máte veškeré vybavení, které vám i vašim blízkým zajistí bezpečí i v případě srážky. Měli byste si s sebou vzít také základní vybavení, jako je:
Je nutné zkontrolovat, zda je máte v autě, a pokud ne, je třeba je do výbavy doplnit.
Než se vydáte autem na dlouhou cestu do zahraničí, měli byste si ověřit, na jakých principech fungují vaše zákonné pojištění vozidla, havarijní pojištění a asistenční služby.
Spousta lidí se rozhoduje jet na dovolenou nebo na prázdniny vlastním autem. To je z mnoha důvodů velmi praktické řešení. Dlouhá cesta autem by však měla být spojena s vhodnou přípravou vozidla na takovou trasu. Nezapomínejte také, že vůz s cestujícími a těžkými zavazadly se na silnici chová jinak než při běžné jízdě ve městě. Mějte na paměti, že cestování autem, ať už jedete daleko, blízko nebo se pohybujete po okolí, by mělo být vždy bezpečné.