Životnost pneumatik: kolik let můžete jezdit na stejných pneumatikách?

Jako řidič chcete, aby vám sada pneumatik sloužila co nejdéle. Životnost pneumatik je však omezená. Ovlivňuje ji mnoho faktorů. Kolik let můžete jezdit na stejné sadě pneumatik? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku – nezapomeňte však, že pokud potřebujete odbornou radu, odborníci sítě Premio jsou vám k dispozici!

 

Životnost pneumatik má obrovský dopad na provozní náklady vašeho vozidla. Proto je užitečné vědět, jaké faktory ji ovlivňují.

 

Zadbaj o środowisko i zutylizuj swoje stare opony w serwisie Premio.

Životnost pneumatik

 

Je možné určit životnost pneumatik, předpovědět, jak dlouho vydrží a kdy se opotřebují? Tyto informace se uvádějí jen velmi přibližně. Teoreticky se předpokládá, že jedna sada nových pneumatik by měla sloužit pět let. V praxi to může vypadat velmi odlišně. V případě jakýchkoli pochybností je nejlepší poradit se s odborníkem.

 

Je velmi důležité, aby řidič dokázal rozpoznat, kdy se životnost pneumatik blíží ke konci. Existuje mnoho různých indicií, které naznačují, že je třeba pneumatiky vyměnit. Jízda na starých pneumatikách je velmi nebezpečná. Staré nebo poškozené pneumatiky nemají dostatečné trakční vlastnosti. Neposkytují dostatečnou přilnavost ani brzdnou dráhu. Může se stát, že prasknou během jízdy a způsobí, že řidič ztratí kontrolu nad vozidlem a skončí to nehodou.

 

Jak poznáte, že se životnost vašich pneumatik blíží ke konci? Zde je několik důležitých ukazatelů:

 

  • pneumatiky jsou starší než 10 let od data výroby. Datum výroby najdete na bočnici pneumatiky vedle symbolu DOT. Je uveden ve formě čtyřmístného kódu. První dvě číslice představují týden v roce. Další dvě číslice označují rok výroby. Jak stará může být pneumatika? Ne více než 10 let;
  • hloubka dezénu letních pneumatik je menší než 1,6 mm;
  • hloubka dezénu zimních pneumatik je menší než 4 mm;
  • dezén je nerovnoměrně opotřebovaný – seříznutý;
  • vzorek je silně ojetý;
  • na struktuře pneumatiky je patrné poškození – praskliny, poškození pryže atd.;
  • dochází k oddělování běhounu;
  • na pneumatice jsou patrné kovové části;
  • došlo k silnému oděru bočnice;
  • došlo k poškození patky pneumatiky;
  • pneumatika byla opravována více než třikrát (opravy v pneuservisu, po defektu).

Co způsobuje opotřebení pneumatik?

 

Životnost pneumatik závisí na mnoha faktorech, jako jsou:

 

  1. Způsob jízdy. Sportovní jízda s častým brzděním a rychlou akcelerací zkracuje životnost pneumatik.
  2. Častá jízda po městě, která je spojena také s častým brzděním, snižuje životnost pneumatik.
  3. Špatný technický stav vozu – zavěšení a mechanismu řízení, nedostatečné seřízení podvozku – to vše má negativní vliv na životnost pneumatik a způsobuje jejich zrychlené a nerovnoměrné opotřebení.
  4. Kvalita konstrukce pneumatik – pneumatiky střední a vyšší třídy jsou obvykle vyrobeny z kvalitnějších materiálů než levné pneumatiky. To se projevuje vyšší životností a odolností proti opotřebení.
  5. Způsob skladování sezónních pneumatik – nesprávné skladování sezónních pneumatik, jako jsou zimní nebo letní, způsobuje poškození pryže a neopravitelné deformace.
  6. Způsob používání pneumatik, zejména udržování správného tlaku v pneumatikách, má obrovský vliv na jejich životnost. Ta se může výrazně snížit, pokud řidič jede vozem s nedostatečně nahuštěnými pneumatikami.
  7. Neopatrná jízda, například najíždění do výmolů nebo tření bočnic pneumatik o obrubníky, může velmi rychle vést k selhání pneumatik.
  8. Používání nesprávných pneumatik pro danou sezónu; životnost zimních pneumatik se může dramaticky snížit, pokud se na nich jezdí v létě. Směs, ze které se zimní pneumatiky vyrábějí, je velmi měkká. Během provozu v teplém počasí se velmi rychle opotřebovává.

 

Životnost pneumatik lze prodloužit péčí o správný technický stav vozidla a vyvarováním se sportovní a agresivní jízdy. Je také nutné pamatovat na časté kontroly tlaku v pneumatikách.

 

Potřebujete profesionální podporu?

VYHLEDAT SERVISNÍ MÍSTO