Potřebujete poradit? Zavolejte na číslo 800 505 090

Jak rozumět značkám na pneumatikách?

Označení na pneumatikách pomůže řidiči odpovědět na řadu otázek. Jak zjistit, zda jsou pneumatiky staré nebo zda jsou správně namontované? Jak zjistit, zda jsou na kolech zimní, letní nebo celoroční pneumatiky? Co lze všechno vyčíst z pneumatik automobilu?

 

Na každé pneumatice najdete řadu kombinací písmen a číslic. Pro některé řidiče jsou označení na pneumatikách jenom hieroglyfy, z nichž lze vyčíst pouze značku výrobce, zatímco pro jiné jsou bohatým zdrojem informací, užitečným v mnoha situacích. Ti, kteří ví, co znamenají značky na pneumatikách, si pak dokážou vybrat správné pneumatiky pro svůj vůz. Rozliší letní od zimních nebo celoročních pneumatik, které si v posledních letech získávají stále více příznivců.

 

Znáte-li nápisy na pneumatikách, je snazší při koupi ojetého vozu zkontrolovat, zda vůz nemá staré pneumatiky, které měly již skončit ve sběrně.

 

Moderní pneumatiky jsou také vybaveny různými indikátory opotřebení, které je dobré kontrolovat. Pneumatiky jsou jedním z nejdůležitějších prvků výbavy automobilu, protože ovlivňují přilnavost, ovladatelnost, brzdnou dráhu a jízdní komfort. Opravdu se vyplatí znát význam značek na pneumatikách. 

 

Zkontrolujte stav pneumatik a vyberte správné pneumatiky pro svůj vůz.

Základní označování pneumatik - co byste měli vědět

 

Označení na pneumatikách je standardní. Najdete je na každé pneumatice, bez ohledu na to, ve které zemi byla vyrobena a pro jaký vůz je určena. Také to usnadňuje práci výrobcům pneumatik. Je třeba si uvědomit, že výrobci pneumatik mají továrny v mnoha zemích světa a pneumatiky zde vyráběné mohou putovat do desítek dalších zemí. Značení letních, zimních a celoročních pneumatik jsou stejná. Totéž platí pro pneumatiky pro osobní, nákladní i terénní automobily.

 

Podívejme se na nejdůležitější značení pneumatik, které by měl znát každý řidič. Výrobci je umísťují na obě strany pneumatiky.

 

  • Šířka profilu – první tři číslice v symbolu pneumatiky. Zjednodušeně řečeno, je to šířka měřená v nejširším místě pneumatiky a vyjádřená v milimetrech.
  • Poměr mezi výškou a šířkou profilu, vyjádřený v procentech – spolu se šířkou profilu jsou dva nejdůležitější parametry při hledání správné velikosti pneumatiky. Definice vypadá složitě, ale naštěstí není. Výška profilu se měří v milimetrech od patky pneumatiky (místa kontaktu s ráfkem) po okraj běhounu.

 

Nejlépe to vysvětlíme na příkladu. Jeden z nejoblíbenějších rozměrů pneumatik nese označení 185/60. Co to znamená?

  • Šířka příčného profilu je 185 milimetrů.
  • Výška profilu je 60 % šířky profilu. To znamená 60 % ze 185 milimetrů, což dává 111 milimetrů.

 

Obvykle se uvádějí tři hlavní parametry pneumatiky. Třetím parametrem je průměr usazení kola, což je průměr disku, na které bude pneumatika namontována. Nezáleží na tom, z jakého materiálu je disk vyroben (ocel, slitina nebo hliník). Pokud je pneumatika označena R15, znamená to, že se jedná o radiální pneumatiku, kterou lze namontovat pouze na disky o průměru 15 palců.

 

 

Další důležitá označení, která popisují parametry pneumatiky, jsou:

  • Index zatížení kola – vyjádřený číslicemi, které odpovídají konkrétním hodnotám. Například číslo 84 označuje pneumatiku s nosností až 500 kilogramů.
  • Rychlostní index – označuje maximální rychlost, kterou můžete jet na daných pneumatikách – vyjádřený písmenem. Používá se několik písmen, která odpovídají různým hodnotám. Například písmeno H znamená, že daný model pneumatik umožňuje jízdu maximální rychlostí až 210 km/h.
  • Datum výroby - tvořený čtyřmi číslicemi. První dvě číslice představují týden v roce. Další dvě označují rok. Například označení 1119 vám řekne, že pneumatika byla vyrobena v 11. týdnu roku 2019.
  • TWI – označení, které informuje o tom, že pneumatika má indikátor opotřebení. Může se jednat o nálitek uvnitř drážky běhounu o výšce 1,6 milimetru. Jedná se o minimální výšku dezénu, s níž můžete jezdit. 

Důležité montážní značky

 

Výrobci se snaží zvýšit výkon pneumatiky (přilnavost), zkrátit brzdnou dráhu a eliminovat riziko aquaplaningu. Pro tento účel se používají také asymetrické a směrové dezény. Proto se na pneumatikách objevila nová označení:

 

  • Rotation – směr otáčení při jízdě vpřed, vyznačený šipkou.
  • Outside – vnější strana pneumatiky.
  • Inside – vnitřní strana pneumatiky – ze strany karoserie.

 

Označení letních, zimních a celoročních pneumatik:
 

  • Zimní pneumatiky musí nést označení 3PMSF.
  • Celoroční pneumatiky vhodné pro zimní provoz mohou nést označení 3PMSF. Pokud toto označení mají, lze na nich jezdit v zimě v zemích, kde jsou zimní pneumatiky povinné.
  • Zimní a celoroční pneumatiky mohou nést označení M + S, což znamená, že jsou vhodné pro jízdu po blátě a sněhu. To, že pneumatika nese symbol M + S, neznamená, že se jedná o zimní pneumatiku.
     

Jaké indexy rychlosti a zatížení pneumatik si máte vybrat?

 

Výrobce vozidla definuje, jaké pneumatiky by měly být na vašem vozidle použity. Tuto informaci naleznete v dokumentaci k vozidlu. Je uvedena přesná velikost pneumatiky a také index rychlosti a zatížení. V zájmu vlastní bezpečnosti a bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu je dobré tyto pokyny dodržovat. A ještě z jiného důvodu. V případě nehody může pojišťovna odmítnout vyplatit náhradu škody, pokud má vozidlo nesprávné pneumatiky.

 

Lze použít pneumatiky s vyšším rychlostním indexem, než doporučuje výrobce vozu? Ano. Mělo by to mít pozitivní vliv na chování vozu během jízdy, ale může to mít i negativní dopad na komfort. Proto je dobré zkontrolovat, jaký rychlostní index pneumatik výrobce vozu doporučuje – a řídit se jeho pokyny.

 

Je možné namontovat pneumatiky s vyšším indexem zatížení, než jaký doporučuje výrobce?

 

Teoreticky je to možné, ale není to nákladově efektivní. Pneumatiky s vyšším indexem nosnosti by měly zlepšit odezvu řízení a také průjezd zatáčkou. Současně je však třeba počítat se snížením jízdního komfortu, vyšší spotřebou paliva a jinými vlastnostmi jízdy.

 

Rovněž se nevyplatí používat pneumatiky s nižším indexem nosnosti. Při přetížení vozidla (například při přepravě plného počtu cestujících a zavazadel) hrozí riziko prasknutí pneumatiky. Zhorší se jízdní komfort. Vozidlo může ztratit stabilitu.

 

Je možné namontovat pneumatiky s nižším indexem rychlosti, než doporučuje výrobce vozidla? Je to možné, ale pouze v případě zimních pneumatik, musí to však být uvedeno na viditelném místě v kabině vozu. U letních pneumatik se to nedoporučuje, protože to může snížit klíčové výkonnostní charakteristiky, jako je např. prodloužení brzdné dráhy. Může také dojít ke zrychlenému opotřebení pneumatik. V krajních případech může dojít k prasknutí pneumatiky během jízdy ve velmi vysoké rychlosti, například na dálnici.

 

Schopnost rozumět označením uvedeným na pneumatikách je velmi důležitá. Na bočnicích pneumatik je mnoho dalších symbolů, ale my jsme zde uvedli ty nejdůležitější, které by měl znát každý řidič.