Mnoho řidičů si klade otázku, kdy je nejlepší přezout na letní pneumatiky a zda je možné jezdit na zimních pneumatikách celoročně. Přinášíme odpovědi na tyto otázky a vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi sezónními a celoročními pneumatikami. Pokud potřebujete profesionální výměnu pneumatik, objednejte se do nejbližšího servisu Premio.
Odpověď na otázku, kdy přezout na letní pneumatiky, závisí na povětrnostních podmínkách, které panují během dne. Zkušený a zodpovědný řidič by měl vědět nejen to, kdy přezout na letní pneumatiky, ale také kdy letní pneumatiky koupit.
Zajistěte si správné pneumatiky na léto.
Zimní pneumatiky je nejlepší přezout na letní v okamžiku, kdy denní teplota přesahuje 7 °C. Tehdy zimní směs ztrácí své vlastnosti a přestává poskytovat optimální trakci. V teplejších podmínkách jsou nejlepším řešením letní pneumatiky. Mají vhodně zvolený dezén a směs, díky čemuž jsou mnohem vhodnější pro jízdu na mokrých i suchých vozovkách. Je také dobré vědět, že letní pneumatiky zajišťují velmi dobrou stabilitu v zatáčkách a optimalizují spotřebu paliva v letním období.
Spousta řidičů si také klade otázku, kdy kupovat letní pneumatiky. Letní pneumatiky se samozřejmě dají koupit po celý rok, ale existují období největší poptávky po tomto typu pneumatik v průběhu roku: konec roku, duben a srpen.
Dalším aspektem, který je třeba v souvislosti se sezónními pneumatikami důkladně zvážit, je to, zda se dá v létě jezdit na zimních pneumatikách. Jízda na zimních pneumatikách v létě se nedoporučuje, především z bezpečnostních důvodů. Pryž zimních pneumatik je v létě měkčí a rychleji se opotřebovává. To způsobuje, že vůz v ostrých zatáčkách „plave". Za deště je dezén zimní pneumatiky mnohem méně účinný při odvádění dešťové vody, než je tomu v případě letní pneumatiky. Kromě toho zimní pneumatiky v létě zhoršují jízdní stabilitu a prodlužují brzdnou dráhu. Pokud jedete v kolejích naplněných vodou, snadno se mezi povrchem vozovky a pneumatikou vytvoří vodní polštář. Výsledkem je ztráta kontroly nad vozidlem.
Celoroční pneumatiky jsou praktickým řešením pro ne příliš nízké ani vysoké teploty. Je zajímavé, že před zavedením zimních a letních pneumatik se po celý rok používal pouze jeden typ pneumatik.
Celoroční pneumatiky se od sezónních pneumatik – letních a zimních – liší směsí surovin. Vyznačuje se větší tvrdostí než u zimních pneumatik a je také obohacena o oxid křemičitý a rostlinné oleje. Tvrdost směsi celoročních pneumatik je nižší než u letních pneumatik. Díky tomu se svou pružností přizpůsobuje aktuální teplotě. Běhoun celoročních pneumatik má hluboké zářezy a hustě rozmístěné drážky. To zajišťuje dobrou přilnavost na suchém povrchu. Dezén dobře odvádí vodu a bláto, zejména na podzim a v zimě.
Náklady na výměnu sady pneumatik závisí na několika faktorech. Důležitou roli zde hraje to, jestli jsou disky kol hliníkové nebo ocelové.
Zimní pneumatiky se doporučuje přezout na letní v okamžiku, kdy denní teplota vzduchu překračuje 7 °C.
Obraťte se na nejbližší servis Premio. Naši odborníci Vám jistě poradí, zda máte přezout pneumatiky na letní, a provedou jejich odbornou výměnu.